Lynch Company manufactures and sells a single product. The following costs were incurred during the company’s first year of operations: Variable costs per unit: Manufacturing: Direct materials $6 Direct labor

Lynch Company manufactures and sells a single product. The following costs were incurred during the company’s first year of operations: Variable costs per unit: Manufacturing: Direct materials $6 Direct labor $9 Variable manufacturing overhead $3 Variable selling and administrative $4 Fixed costs per year: Fixed manufacturing overhead $300,000 Fixed selling and administrative $190,000 During the year, the company produced 25,000 units and sold 20,000 units. The selling price of the company’s product is $50 per unit. Required: Assume that the company uses absorption costing: Compute the unit product cost. Prepare an income statement for the year. Assume that the company uses variable costing: Compute the unit product cost. Prepare an income statement for the year.

Do you need us to help you on this or any other assignment?


Make an Order Now