Inventory by Three Methods; Cost of Goods Sold The units of an item available for sale during the year were as follows: Jan. 1 Inventory 20 units at $1,800 each

Inventory by Three Methods; Cost of Goods Sold The units of an item available for sale during the year were as follows: Jan. 1 Inventory 20 units at $1,800 each June 9 Purchase 27 units at $1,950 each July 28 Purchase 12 units at $2,040 each Nov. 1 Purchase 17 units at $2,100 each There are 19 units of the item in the physical inventory at December 31. Determine the cost of ending inventory and the cost of goods sold by three methods, presenting your answers in the following form: Round your final answers to the nearest dollar. Cost Inventory Method Ending Inventory Cost of Goods Sold a.  First-in, first-out method $fill in the blank 1 $fill in the blank 2 b.  Last-in, first-out method fill in the blank 3 fill in the blank 4 c.  Weighted average fill in the blank 5 fill in the blank 6 Transcribed Image Text: Inventory by Three Methods; Cost of Goods Sold
The units of an item available for sale during the year were as follows:
Jan. 1 Inventory
20 units at $1,800 each
June 9 Purchase
27 units at $1,950 each
July 28 Purchase
12 units at $2,040 each
Nov. 1 Purchase
17 units at $2,100 each
There are 19 units of the item in the physical inventory at December 31.
Determine the cost of ending inventory and the cost of goods sold by three methods, presenting your answers in the following form:
Round your final answers to the nearest dollar.
Cost
Inventory Method
Ending Inventory
Cost of Goods Sold
a. First-in, first-out method
b. Last-in, first-out method
c. Weighted average

Do you need us to help you on this or any other assignment?


Make an Order Now